Blog

Vidiecke kuchyne

hanka zostakova
12.05.2021
Uverejnené v La Lagartija blog

Viacerí z nás sa z rýchleho mesta radi presunú načerpať energiu na kľudný vidiek. Poklady v podobe starožitného nábytku a rokmi nedotknutého interiéru nám pomáhajú cestovať časom. Vtiahnu nás do minulosti, do domovov našich starých mám, kam sme cestovali na prázdniny. 

Radi nechávame chalupy v pôvodnom stave, aby sme si tieto spomienky oživili. Pre tých z vás, ktorí rozmýšľajú nad zmenou, ktorá nezasiahne do útulnej atmosféry chalúpky ale radi by podtrhli jej vidiecku atmosféru, ponúkame inšpirácie z naších realizácií.

Prečítať zvyšok

Mozaika - originálny doplnok domácnosti. 

Aktivít na rozvoj kreativity je veľa, pomáhajú nám zrelaxovať, psychicky si oddýchnuť a dať priestor našej fantázii. Mexická keramika je originálna sama o seba, avšak jej potenciál vieme využiť aj iným, zaujímavý smerom a to mozaikou. 

Každý z nás by mal rád doma niečo výnimočné, čo oživí interiér. Mozaika je originálny doplnok interiéru, ktorý dokáže do priestoru vniesť osobitú atmosféru. Mozaikové dielo je častokrát odrazom potrieb klienta alebo fantáziou daného umelca. Je len na vás, akým smerom sa rozhodnete ísť. V prípade, že si mozaiku chcete spraviť samy, určite odporúčame si niečo o nej naštudovať. Spôsobov skladania a pokládky je totiž viac.

Prečítať zvyšok

Vianoce začínajú Mexičania oslavovať už 16.12. , tieto dni sú sprevádzané “Posadas”, oslavami inšpirovanými cestou Márie a Jozefa, hľadajúcich nocľah. Mexičania sú veľmi katolícky založený národ a vianočné sviatky sú pre nich dni plné rodinných stretnutí, osláv, dobrého jedla a dlhoročných tradícií.

Prečítať zvyšok

Día de los Muertos kedysi a dnes

Klaudia Kralovičová
31.10.2020
Uverejnené v La Lagartija blog

Día de los Muertos je deň, ktorým si mexická kultúra uctieva duše mŕtvych, tak ako my na Dušičky. Pochádza z myšlienky, že duchovia zosnulých sa vrátia medzi živých určitý deň v roku. Rodina a blízky priatelia ich s nadšením očakávajú. Každoročné slávnosti bývajú obrovské a žije nimi celé Mexiko. 

Prečítať zvyšok

Slávenie Veľkej noci v Mexiku

Hanka Zostakova
16.04.2019
Uverejnené v La Lagartija blog

Veľká noc v Mexiku je jedným z najoslavovanejších sviatkov roku. Prežívanie jednotlivých sviatkov je veľmi živé a bujaré sprevádzané okázalými sprievodmi. Niektoré tradície ako oblievanie vodou, ktoré sa odohráva počas Bielej soboty, či darovanie vajíčok sa však postupne objavuje aj u nich.

Prečítať zvyšok

Prečítajte si legendu o aksamietnici, o drobnom oranžovom kvietku, ktorý vznikol z nekonečnej lásky dvoch mladých ľudí. Ohnivá aksamietnica je neoddeliteľnou súčasťou mexickej oslavy Sviatku všetkých svätých.

Prečítať zvyšok

Fialový obklad v kuchyni, prečo nie?

hanka zostakova
31.05.2018
Uverejnené v Vizualizácie

Kľúčom k originalite je odvaha. Aj preto sme sa rozhodli vytvoriť kuchyňu, ktorej stena nad pracovnou doskou kombinuje obklady so štyrmi rôznymi motívmi a tromi jednofarebnými druhmi obkladačiek. Aj takto si predstavujeme kuchyňu, ktorá vám dodá nielen chuť do jedla, ale aj do života.

Prečítať zvyšok

Naša klientka túžila zaexperimentovať a vystúpiť zo stereotypných predstáv o tom, ako by mala vyzerať kúpeľňa. Prečítajte si o tom, ako to prebiehalo, prečo si vybrala mexické obklady a nakoľko sa nám podarilo splniť očakávania našej zákazníčky.

Prečítať zvyšok

Ak príliš dlho obývate jeden priestor, po čase vám začne pripadať obyčajný. Možno ste svoje bývanie pred pár rokmi osviežili rekonštrukciou

Prečítať zvyšok

Dia de los Muertos - spomienka na zosnulých

hanka zostakova
31.10.2017
Uverejnené v La Lagartija blog

Kým u nás za mŕtvymi trúchlime, v Mexiku si ich pripomínajú bujarými oslavami. Dia de los Muertos je jeden z najväčších mexických sviatkov, sprevádzaný rôznymi rituálmi. 

Prečítať zvyšok

Veselá slnečná kúpeľňa s retro náladou.

hanka zostakova
25.10.2017
Uverejnené v Vizualizácie

Väčšia kúpeľňa vo veselom tóne s retro prvkami. Žltý slnečný pás uprostred je okorenený dekorovanými obkladmi a miestnosť zdobí vaňa na nožičkách. Spájajúcim prvkom je aj murovaný pult so zápustnými umývadlami.

Prečítať zvyšok

Moderný interiér s akcentami vidieckeho štýlu

hanka zostakova
03.10.2017
Uverejnené v Realizácie

Obľúbená moderna má svoje výhody. Patria k nim čisté línie, ktoré sa však po čase môžu stretnúť s pocitom nudy u ich pozorovateľa. Chlad a neosobný charakter minimalistických priestorov možno zmäkčiť drobnými akcentmi a originálnymi detailmi. Tu platí pravidlo, že protiklady sa skutočne priťahujú.

Prečítať zvyšok

Pani Emília presne vedela, že chce raz popíjať kávu a pripravovať jedlá pre svojich blízkych v kuchyni v rustikálnom a vidieckom štýle. Vedela ako má vo všeobecnosti vyzerať. Na stenách nad kuchynskou linkou plánovala využiť obkladačky. V tomto prípade... 

Prečítať zvyšok

Moderná tradícia

hanka zostakova
10.08.2017
Uverejnené v Vizualizácie

Moderný minimalizmus / Moderna s farebným akcentom

Jedinečnosť dokáže jednoduchému priestoru dodať aj drobný akcent. Príkladom sú tieto vizualizácie kuchyne a kúpeľne, ktoré reprezentujú jednu zo súčasných alternatív riešenia minimalistického moderného interiéru prepojeného s tradíciou.

Prečítať zvyšok

Tyrkysová kúpeľňa

hanka zostakova
19.06.2017
Uverejnené v Vizualizácie

Zákazníčka Ivana, ktorá dlhodobo žije vo Francúzsku si priala farebnú kúpeľňu s nádychom mexického štýlu. Hoci podmienkou bola farebnosť, nechcela nič výstredné. Spoločne sme našli vhodný konsenzus, ktorý evokuje jemnosť ale zároveň rešpektuje prvky súčasnej modernej kultúry.  Tyrkysový obklad -Azul Turquesa svojou sýtou farbou oživuje priestor a na druhej strane...

Prečítať zvyšok

Predstavujeme vám rekonštrukciu kachľovej pece majiteľa českej divízie La Lagartija, ktorú zdedil spolu s domom v nedokončenom stave. Pôvodní stavitelia obložili úžitkovú stranu pece s varnou doskou tradičnými kachlicami, ktoré majú sálavú schopnosť a sú odolné voči nadmernému teplu. 

Prečítať zvyšok

Dorota Nvotová je multi-talentovaná mladá žena, ktorá našla obľubu aj v cestovaní. Po rokoch života v zahraničí sa s rodinou usadila na Slovensku. Inšpirovaná svetom a jeho farbami zatúžila po pestrej domácnosti. Dorotina nápaditosť a chuť nebývať v sériovom dome nás zaujala...

Prečítať zvyšok

Televízia JOJ pravidelne vysiela inšpiratívny seriál s názvom “Postavíme, opravíme, zveľadíme”. Moderátori, Lucia Šipošová a Richard Salay, vtipným spôsobom ponúkajú návody a postupy odborníkov z oblasti stavebníctva, architektúry a bytového dizajnu.

Prečítať zvyšok

Mexická keramika je veľmi známa svojou farebnosťou a pestrosťou. Na každom kroku nájdeme pozostatky aztéckej či mayskej kultúry, ktoré sa odrážajú nielen v historických pamiatkach, jazyku ale aj v ručnej práci. 

Prečítať zvyšok

Pre všetkých, ktorí majú radi pestrosť sme pripravili tipy, ako si jedinečne zrekonštruovať kúpeľňu. Medzi tipy sme zaradili interiérové doplnky, ktoré Váš domov či chalupu poriadne rozžiaria. V závere článku nájdete ukážky 3 realizácií kúpeľní, kde boli použité materiály od La Lagartija, vďaka čomu ich majitelia dosiahli kreatívny interiér a veselú domácnosť...

Prečítať zvyšok