Mexiko, Všetko

Día de los Muertos kedysi a dnes

Keramické obklady

Každý deň je v tomto období nečakanne iný a nie je to len kvôli počasiu, či prichádazjúcej zime, ale aj kvôli opatreniam, či obmedzeniam, ktoré sa každého z nás nejakým spôsobom dotýkajú. Niekoľkoročné tradície, na ktoré sme zvyknutí sú ombedzené a výnimku nemajú ani krajiny, ktorých sviatky slávia vlastnými, pre niekoho možno nepochopiteľnými tradíciami.

Día de los Muertos je deň, ktorým si mexická kultúra uctieva duše mŕtvych, tak ako my na Dušičky. Pochádza z myšlienky, že duchovia zosnulých sa vrátia medzi živých v určitý deň v roku. Rodina a blízky priatelia ich s nadšením očakávajú. Každoročné slávnosti bývajú obrovské a žije nimi celé Mexiko. Oslavy začínaju 31.10 a končia 2.11. Pre Mexičanov je tento deň tak duchovne významný, že UNESCO ho v roku 1993 vyhlásilo za nehmotné dedičstvo.

Mexičania veria, že deti a dospelí po smrti odchádzajú do dvoch rozdielnych svetov. Chichihuacuauhco nazývajú svet pre duše detí. Veria, že v ňom rastú stromy z ktorých tečie mlieko, zatiaľ čo svet pre dospelých sa volá Mictlán a vládne tam pán a pani Smrť. Viera ľudí spojená s týmto sviatkom spočíva v tom, že sa duše mŕtvych vracajú do sveta živých za rodinou a najbližšími. 1.Novembra veľkolepo očakávajú príchod svojích zosnulých detí, ktoré vítajú calaveritasmi (malými cukrovými lebkami, CALAVERA-ľudská lebka). Veria, že duchovia cítia vône pripraveného jedla na sviatočnom oltári. Na konci osláv sa toto jedlo rozdelí medzi príbuzných, priateľov a susedov. Oltáre zaplnia krásnymi ohnivými kvetmi – aksametnicou (o vzniku aksametnice sa dočítate viac na našom blogu. v niektorých kultúrach čakajú svojich blízkych celú noc na cintoríne, iné zasa okvetnými lístkami vyznačia cestu z cintorínu rovno pred ich dom.

Vo väčších mestách sa oslavy čašom rozrástli a modernizovali tak, že každoročne prijímajú medzi seba aj zvedavých turistov z celého sveta. Na dedinách sa Día de los Muertos stále rovnako, intímne a intenzívne slávi len medzi rodinami. Tohtoročné sviatky budú žiaľ veľmi obmedzené aj v Mexiku, ale to nebráni mexičanom očakávať zosnulých naplno aj doma.

V prípade, že vás táto tradícia zaujíma viac a rozumiete po anglicky, tak „San Antinio´s World Heritage Office“ organizuje 1.-2. Novembra online oslavy „Dia de los Muertos“. Diváci sa môžu naučiť niečo o histórii sviatku, symbolizme, rituáloch a prepojení s pôvodnými tradíciami domorodých indiánov. Viac sa dozviete v tomto linku.