Často kladené otázky

Sú obklady od La Lagartija vhodné na vonkajšie použitie?

Vzhľadom k použitej hmote – prírodnej hrnčiarskej hline, ktorá nie je ďalej chemicky upravovaná a lisovaná – majú naše ručne dekorované obklady porézny materiál. To znamená, že prostredníctvom maličkých otvorov (pórov) mierne nasávajú vodu. Ak sú vystavené mrazu, môže dôjsť k ich narušeniu, a teda k popraskaniu glazúry a prípadne aj k jej odlupovaniu. Máme skúsenosť, že tam, kde nie sú obklady priamo vystavené poveternostným vplyvom (v závetrí, pod strechou a pod.), už niekoľko sezón odolávajú bez akýchkoľvek známok narušenia. Napriek tomu však vonkajšiu montáž nemôžeme s pokojným svedomím odporučiť. Ak sa tak zákazník predsa len rozhodne, koná na vlastné riziko.

Čo je to krakeláž a ako môže ovplyvniť funkciu obkladov?

Krakeláž považujeme za originálny punc pravosti našich obkladov. Je dôkazom, že pri ich výrobe neboli použité chemické aditíva (látky, ktoré by vylepšovali ich parametre) a ani strojové lisovanie. Krakeláž sú drobné vlasové praskliny na povrchu glazúry. Je podmienená použitím prírodného materiálu – hrnčiarskej hliny a tradičným výrobným postupom. Vzniká na základe odlišnej tepelnej rozťažnosti podkladovej hmoty (hrnčiarskej hliny) a vrstvy sklenej glazúry pri vypaľovaní i následnom chladení. Ak nebudú obklady vystavované extrémnym zmenám teplôt napríklad mrazu a pod., v priebehu životnosti obkladov preto nebude dochádzať k zvýrazňovaniu či rozrastaniu krakeláže. S určitosťou vieme povedať, že maličké praskliny žiadnym spôsobom neovplyvnia bežnú funkciu výrobkov.

Kedy brať ohľad na krakeláž?

Aby nedošlo k nežiadúcemu zvýrazneniu krakeláže, je vhodné brať ohľad pri montáži obkladov. U svetlých dekorov odporúčame škárovať svetlou škárovacou hmotou, buď zľahka natónovanou do krémového odtieňa, alebo čisto bielou. Ak by sme toto pravidlo nedodržali a krakeláž sa pri zatieraní úzkych medzier zvýraznila, po niekoľkých týždňoch pravidelného čistenia (otieranie vlhkou utierkou) sa z nej opäť vymyje. Dôvodom je, že krakeláž sú trhlinky mikroskopických rozmerov a škárovacia hmota dlhodobo nedrží v otvoroch tenších ako cca 1 milimeter.

Doručujete aj mimo Slovenska?

Áno, doručujeme aj do iných krajín. Poštovné sa vypočítava individuálne, závisle od množstva, ceny objednávky.

Ako dlho trvá dodanie a máte toho dosť na sklade?

V prípade realizovania menších zákazok, ako sú kuchyne alebo kúpeľne, máme väčšinou všetko naskladnené alebo zabezpečíme dovoz z externého skladu v Prahe do 2-3 týždňov. Ak by mal zákazník záujem o veľkú realizáciu ako hotel, penzión, kúpele, dovoz z Mexika trvá 3-6 mesiacov.

Budú majstri vedieť, ako to dať dokopy?

Obklady od La Lagartija sú ručne vyrábané a tým pádom nemajú pravidelný rozmer. Majstri, ktorí majú skúsenosť s tradičnými postupmi a materiálmi, problém mať nebudú. Majstri, ktorí sú zvyknutí ponáhľať sa pri práci a používať pri tom lišty a krížiky, budú potrebovať trošku viac slobody a fantázie pri lepení. Samozrejme každému zákazníkovi posielame fotku dekoru, ktorý sme spolu vymysleli, aby sa majster vedel orientovať. V prípade väčších realizácií zákazník obdrží komplet vizualizáciu a cenovú ponuku dopredu. Avšak ak by ste to chceli mať presne podľa seba, odporúčame občasný dohľad nad kombinovaním farieb a dekorov počas pokládky.

Pre viac informácii si prosím prečítajte Doporučenie k montáži umývadiel a obkladov.