Mexiko, Všetko

Feliz Navidad & Vianočné sviatky v Mexiku!

Keramické obklady

Feliz Navidad  alebo Vianočné sviatky v Mexiku!

V prvom rade by som vám rada zaželala kásne sviatky plné pokoja, lásky a príjemných rodinných stretnutí. Žial tohtočoné Vianoce sú na celom svete iné. V tomto článku Vám priblížim ako vyzerajú v ďalekom Mexiku, dúfajúc, že prenesiem trocha veselej nálady aj do vašich sviatočných dní.

Vianoce začínajú Mexičania oslavovať už 16.12. , tieto dni sú sprevádzané “Posadas”, oslavami inšpirovanými cestou Márie a Jozefa, hľadajúcich nocľah. Mexičania sú veľmi katolícky založený národ a vianočné sviatky sú pre nich dni plné rodinných stretnutí, osláv, dobrého jedla a dlhoročných tradícií.

Medzi tradičné zvyky určite patrí “Pastorelas”, kde deti prestrojené za pastierov hľadajú Ježisa, no na ich ceste stretnú diabla, ktorý sa im snaží cestu sťažit. Na pomoc im však príde Archanjel Michal a boj  s diablom vyhrá. Opomenúť nemôžno ani “Piñatas”, ručne vyrábané piňáty plnené sladkosťami. (Tento zvyk sa už dostal aj do Európy a je tu veľmi rozšírený a obľubený!) Deťom sa previažu oči šatkou a snažia sa piňatu trafiť, aby sa dostali k sladkostiam, ktoré súukryté vnútri. Najčastejším tvarom mexických piňát je hviezda so 7 cípmi, znázorňujúcimi 7 smrteľných hriechov. 

Keramické obklady

Populárnymi sú aj zvieracie motívy, predovšetkým oslíky a vtáky.

Typickým slovenským zvykom je bohato zdobený vianočný stromček. Mexičania túto tradíciu majú zaužívanú taktiež, krášlia ho podľa rôznych rodinných zvykov. Hlavnou ozdobou domácnosti je však betlehém (“Nacimiento”). Darčeky si nájdu od  “El Niñito Dios” – malého Ježiška alebo “Santo Clos”- Santa Clausa. 

Mexická kuchyňa je vychýrená na celom svete a ich sviatočné menu známe bohatým stolovaním nie je žiadnou výnimkou. Štedrovečernú hostinu začínajú vychýreným “Pozole”, hustou polievkou z kuraciehoalebo bravčového mäsa doplňenú o štipľavé papričky /recept/ . Druhým chodom je moriak pečený niekoľko hodín s množstvom príloh a vianočným šalátom “Ensalada Nochebuena”, pripravovaným výlučne na tieto sviatky. Dezert “Bumelos” (niečo na spôsob vysmážaných šišiek) a nápoje ako punč a vaječný rum sa nachádzajú na každom stole, ktorý zdobí vianočný kvet- “Poinsettia”. Po výdatne strávenom čase sa rodiny spoločne presunú do kostolov na polnočnú omšu.

Dlhé dni sviatkov a tradícií ukončí až “Candlemas”- u nás známy ako Hromničky, oslava obetovania pána, prinesenie Ježiša do chrámu 40. deň od jeho narodenia.

Verím, že aj počas tohto náročného obdobia, si pozitívnou energiou nabití Mexičania užijú sviatky  naplno, aj keď s obmedzeniami. A vám želám veľasíl, zdravia, odvahy ale zároveň aj lásky a pokoja v kruhu blízkych.

Keramické obklady

Zdroje: https://www.whychristmas.com/cultures/mexico.shtml

https://quonomy.com/como-se-celebra-la-navidad-y-el-ano-nuevo-en-mexico

Klaudia Kralovičová