Mexiko, Všetko

Dia de los Muertos – spomienka na zosnulých

Keramické obklady

Dia de los Muertos – spomienka na zosnulých

Kým u nás za mŕtvymi trúchlime, v Mexiku si ich pripomínajú bujarými oslavami. Sviatky majú pôvod v starovekých mezoamerických kultúrach Aztékov, Mayov a Toltékov, ktorí sa niekoľko mesiacov pripravovali na spomienkové rituály. Po príchode Španielov sa rituály preplietli s kresťanskými sviatkami všetkých svätých dňa 1.11. a sviatkom spomienok na zosnulých, teda “Dušičiek” 2.11. Napriek tomu si však zachovali svoje pôvodné tradície.

Tradície za veľké peniaze

Mexičania veria, že brány nebies sa otvárajú o polnoci 31.10., aby sa duchovia a hlavne dušičky odídených detí (angelitos) mohli opäť stretnúť s ich rodinami na 24 hodín až do 1.11. Tento sviatok má názov “Día de los Angelitos”. Druhý novembrový sviatok je zasvätený zosnulým dospelým.

Keramické obklady

Ústredným motívom osláv je obeta mŕtvym na detailne vyzdobených oltároch- ”Ofrenda”, predstavujúcich štyri elementy – zem, vietor, vodu a oheň.

Zem je reprezentovaná jedlom, hlavne chlebom – ”pan demuerto”. Tradičná papierová výzdoba, teda “Papel picado” reprezentuje vietor. Voda ponechaná v džbáne či krčahu slúži dušiam na osvieženie a oheň reprezentujú sviečky, ktoré slúžia mŕtvym blízkym, aby našli ľahšie cestu domov.

Oltáre sú vždy výrazne vyzdobené a podľa toho, či išlo o deti alebo o dospelých, veriaci nechávajú hračky a sladkosti pre duše detí a pre dospelých cigarety a poháriky s mezcalom.   

Keramické obklady

V podvečer 2.11. sa celá rodina a zábava presúva na cintorín, kde sa stretáva celá dedina a spoločne pokračujú v ďalších oslavách.

Tieto sviatky sú finančne veľmi náročné a niektoré rodiny minú aj svoje niekoľkomesačné úspory na poctu svojim blízkym. Veria, že duchovia poskytnú ich rodine šťastie, ochranu a rozvážnosť.

Keramické obklady

Hanal Pixan – Oslava života

V mayskom jazyku sa Deň mŕtvych nazýva Hanal Pixan, čo možno preložiť ako „hostina pre duše“. Mexičania veria, že smrť je iba súčasťou cesty životom. Nepovažujú ju za dôvod na smútenie. Tieto dni sú pre nich skôr veselou fiestou naplnenou hudbou a tancom. Dôkladne pripravené svätyne v príbytkoch pozostalých sú rozžiarené svetlom sviec, farebnými ozdobami, hudbou, jedlom a radosťou. Hlavnou myšlienkou celého sviatku je premena žiaľu na radosť.

Keramické obklady

Lokalita

Dnes sa Día de los Muertos oslavuje v centrálnom a južnom Mexiku a v niektorých častiach centrálnej a južnej Ameriky. V poslednej dobe sa sviatky stali populárne medzi latinsko-americkými komunitami aj mimo Mexika.

Pozrite si oslavy z Mexico city:

https://www.youtube.com/watch?v=cAL07iQR9aM