O NÁS

La Lagartija je rodinný obchod a e-shop s pestrými interiérovými doplnkami z Mexika. Je výsledkom môjho sna o farebnom  “žijúcom” interiéry.

sme s manželom Ondrejom rekonštruovali starší hlinený domček, chceli sme niečo pestré, v čom bude cítiť duch tradície a zapadne to do celkového konceptu. Samozrejme originalita bola jedna z požiadaviek. Obaja sme kreatívne ladení a náš domov a najmä interiér mal odrážať našu povahu a rodinnú hravosť.

sme objavili ručne maľované umývadlá a keramické doplnky z Mexika, vedeli sme, že toto je to, čo nás vyjadruje a bude nám robiť radosť každý deň.

Mne sa nápad farebného interiéru zapáčil natoľko, že som uvažovala, ako sa po skončení materskej dovolenky realizovať, cítila som, že chcem pracovať s niečím originálnym, čo ľudí poteší a prinesie trošku radosti a pestrosti do ich života. Povedela som si, že je škoda nemať v Bratislave interiérový obchod, ktorý ponúka jedinečnosť a originalitu, ako alternatívu ku komerčnejším dizajnovým a sériovým trendom.

Produkty do predajne a e-shopu sme starostlivo vyberali a dnes sa tešíme z pestrej ponuky ručne maľovaných umývadiel, zrkadiel, obkladov, kachličiek, či misiek. Máme aj kvetináče! Sme radi, že obchod La Lagartija si postupne buduje svoju cestu a my oživujeme domácnosti, reštaurácie, či hotely na Slovensku a Čechách. Pozrite si naše realizácie.

Radi sa hráte a vymýšľate?

Pre všetkých, ktorí by sa radi pri rekonštrukcii a zariaďovaní interiéru chceli poradiť, ponúkame individuálne poradenstvo a vizualizáciu projektov. Pomôžeme Vám vymyslieť ten Váš interiér na základe Vašich preferencií. Zastavte sa osobne v obchode La Lagartija na Záhradníckej 63 a pohrajte sa so skladaním dekorov, ktoré si môžete priamo zakúpiť a odniesť.

Nedokonalá krása, ktorá poteší každý jeden deň

Umývadlá, obklady a doplnky z obchodu La Lagartija nespĺňajú žiadne normy presnosti, pretože sa o ne jednoducho neusilujú. Vytvárajú ich ľudia v krajine, kde väčšina obyvateľstva žije v mnohých smeroch bez závislosti na technických vymoženostiach, bez ktorých si západný človek už skoro nevie svoj život ani predstaviť. Vytvárajú ich tak, ako ich tvorili po stáročia, v prírodných podmienkach. Zdobia ich ručne spôsobom, v ktorom sa odráža ich vrodená kreativita a farebnosť prírody, ktorá ich obklopuje.

Výrazom krásy sú v Mexiku farby kombinované často spôsobom, ktorý môže šokovať. Kto ale vníma farby citom, vie tiež vychutnať to, čo poskytujú: živé farby stimulujú energetické centrá a tým dávajú priestor k radosti. Spontánnosť, s akou tieto predmety vznikali, z nich natrvalo vyžaruje a pestré dekory rozjasnia aj pochmúrny zimný deň.

Prečo práve z Mexika?

V Mexiku má tradičné hrnčiarstvo, nazývané aj „Talavera“, dlhoročnú tradíciu, ktorá sa datuje od prvých rokov španielskej kolonizácie. Kombinuje v sebe prvky talianskych, španielskych a indiánskych keramických techník a v rade vzorov nájde pozorný divák aj prvky arabskej estetiky. Mexickí maliari majú svoj nenapodobiteľný rukopis a súčasne cit pre veselé a optimistické farby, ktoré si nachádzajú priaznivcov aj u nás.

Naša pracovná filozofia

Všetky produkty, ktoré ponúkame, boli vyrobené ručne a len s minimálnym alebo žiadnym zapojením strojov. La Lagartija venuje veľkú starostlivosť výberu dielní, kde pracujú zruční maliari. S majiteľmi dielní a s ich zamestnancami udržiavame styky na priateľskej báze, a preto ručíme, že náš sortiment má nielen krásne dekory, ale aj to, že ľudia, ktorí ich pre Vás vyrábajú, pracujú v dobrých podmienkach a dostávajú za to adekvátne zaplatené.

Vážme si jedinečnosť keramiky a ručnej práce

Špecifiká ručnej práce v sebe zahŕňajú nielen žiadanú patinu, ale aj vysoké nároky na kvalitu a výstupnú kontrolu ukážky z výrobných procesov. Rovnako ako vrásky na tvári nemusia nutne znamenať ujmu na kráse, tak aj ručne vyrobené a dekorované predmety z dielne La Lagartija budú starnúť, ale svoju krásu nestratia. Každý materiál reaguje na špecifické používanie svojím spôsobom. Aj materiály znesú bežnú záťaž, je nutné s nimi zachádzať ohľaduplnejšie. Viac Vám o starostlivosti o sortiment radi porozprávame v našej predajni alebo si môžete prečítať “Doporučenie k montáži”, kde je uvedená starostlivosť o umývadlá a obklady.

Ani vy nie ste zo sériovej výroby?

Sme radi, že práve my vám môžeme poskytnúť takú širokú ponuku farebných kúskov do interiéru, kde si vyberie každý, ktorý nie je zo sériovej výroby. Od ľudí preferujúcich jemné decentné dekory až po mexickú farebnosť alebo aj neutrálne dekory, ktoré by sme mohli zaradiť skôr ku štýlu „Provance“.

Navštívte náš kamenný obchod na Záhradníckej 63, alebo si jednotlivé produkty pozrite a nakúpte v eshope . Tešíme sa na Vaše otázky, alebo na Vaše kreatívne nápady, preto nás neváhajte kontaktovať na info@lagartija.sk alebo telefonicky 0910 791 961.

Hana Zošťáková a Ondrej Valentín

UKÁŽKY Z VÝROBNÝCH PROCESOV V NAŠICH DIELŇACH V MEXIKU 
Na začiatku výrobného procesu je príprava zmesi hrnčiarskej hliny:

hlina sedimentuje, spracuje sa do hmoty, ktorá sa musí uválať a rozrezať. Verte, nie je to fyzický úplne jednoduchá práca:

Po vypálení sa na hlinené doštičky musí najprv naniesť podkladová glazúra:

Postup pri ručnom dekorovaní serigrafií: 

Triedenie a počítanie finálneho produktu: