Mexickú keramiku zdobia zruční maliari

Mexická keramika je veľmi známa svojou farebnosťou a pestrosťou. Na každom kroku nájdeme pozostatky aztéckej či mayskej kultúry, ktoré sa odrážajú nielen v historických pamiatkach, jazyku ale aj v ručnej práci. 

V Mexiku je  väčšina keramiky ručne vyrábana a zdobená podľa osvedčených postupov. Každý jeden kus je orginál a odtlačkom techniky a kresby konkrétneho maliara.

Farebné mexické obklady s dekormi slnečníc, jašteričiek, či rybičiek

V ponuke nájdete rôzne insitné motívy ako kvietky, jašteričky ale aj smrtky, ktoré sú vyjadrením ich spojenia s prírodou a indiánskymi predkami.

keramický obklad z Mexika s motívom slnečnice
Ručne dekorovaný obklad z Mexika s motívom jašterice
Keramický obklad z Mexika s motívom rybičiek

Obklad “Girasol”-slnečnica, obklad “Lagartija”-jašterica, obklad “Cancún”-rybičky z mexickej oblasti Cancún

Obklady aj podľa španielskych miest

Avšak hlavnými výjavmi sú častokrát farebné abstraktné ornamenty pod rôznymi názvami ako východ slnka, pávie pero, dokonca aj názvy španielskych miest ako Sevilla, či Granada. Výnimkou nie sú ani mená rôznych predmetov, s ktorými prichádzajú denno- denne do kontaktu. Napríklad “Cuerda”, v preklade lano.

Ručne dekorovaný obklad z Mexika, kde je motívom východ slnka
Keramický obklad z Mexika inšpirovaný spanielskym mestom Sevilla
Keramický obklad z Mexika s motívom lana

Obklad “Amanecer”- východ slnka, Obklad “Sevilla”, Obklad “Cuerda”- lano

Mexické umývadlá ako ozdoba kúpeľne

Ak túžite po niečom špeciálnom, čo by Vám urobilo radosť každý deň, keď vstúpite do kúpeľne, určite je vhodným doplnkom pestré mexické umývadlo, ktoré môže byť ozdobou každej kúpeľne. Na výber sú rôzne tvary od oválnych až po hranaté, zápustné či stojace na dosku.

Zápustné umývadlo s dlaždicami “Amanecer”, Umývadlo na dosku “Vaca Loca”, Hranaté zápustné umývadlo “Escamas Negras

Ornamentálne zápustné umývadlo Amanecer, teda východ slnka
Umývadlo na dosku “Vaca Loca” vyrobené a ručne maľované v Mexiku
Elegantné zápustné hranaté umývadlo “escamas Negras”

Variabilita  skladieb

Autenticitu priestoru dosiahnete aj správnou voľbou a zladením rôznych jednofarebných alebo dekorovaných obkladov. Nespočetná variabilita skladby a kombinácii ponúka široku škálu použitia. Môžete si zladiť jemný kvietkovaný dekor alebo naopak,môžete z  kúpeľne urobiť veľkú mexickú párty. Je to iba na Vás, ktorým smerom popustite svoju fantáziu.

Jednofarebné obkaldy v kombinácií s jemným kvietkovaným dekorom pôsobí veľmi elegantne ale zároveň hravo.
Skladba zložená z obkladov inšpirovaná Mexickou tradíciou “Dias de los Muertos”

Mexické obklady a umývadlá v realizáciách

Ak túžite po farebnosti alebo farebných doplnkoch ale neviete si  všetko spolu predstaviť,  poinšpirujte sa našimi realizáciami v mexickom duchu.

Žltá kúpeľna Vás doslova obleje zlatou farbou žiariaceho slnka, kde sa sem-tam ohrieva jašterička. Zaujímavým prvkom je aj mandala, ktorá celému priestoru dáva indiánsky nádych.

V tomto prípade si zákazníci priali trošku mexickej divokosti začleniť do slovenkej kuchyne s tradičnou pecou. Príjemný kompromis  medzi tmavo-modrým obkladom a ornamentálnym dekorom v žltej farbe sa ukázal byť ako správna voľba. Kuchyňa je “sviežo” okorenená, ale s duchom tradície.

Sýta žltá realizácia v Pražskom hotely okorenená jašteričkami rozjasní nejednú tvár:)
Tradičná slovenská kuchyňa s hlinenou pecou spetsrená mexickými obkladmi

Posledné dva zábery sú z našich realizácií v Pražskom mexickom podniku, kde sa majiteľ rozhodol pre naozajstnú mexickú párty aj na toaletách. Pánske toalety ladené do modrých a šedých farieb s rôznymi divokými kombináciami  ornamentov a farieb. Dámske toalety v ružových a teplých tónoch opäť s pestrými kombináciami obkladov.

Divoká toaleta v chaldnejších tónoch v pražskom podniku.
Dámska toaleta v teplejších tónoch taktiež v pražskom podniku.

Neviete si poradiť aké zvoliť kominácie farbieb alebo dekorov do vášho priestoru? Neváhajte nám napísať na info@lagartija.sk alebo si rovno rezervovať termín stretnutia na 0910791961 a my vám veľmi radi poradíme a pomôžeme vyskladať práve ten Váš jedinečný dekor.


Máte záujem o podobnú realizáciu?

Telefón: 0910 791 961

 Facebook: fb.com/lagartija.sk/