Mexické slnko u Vás doma

Ako vybrať umývadlo?

Môžete si zvoliť buď umývadlo na dosku, ktoré možno postaviť na pult či skrinku alebo zápustné (štvorhranné a oválne), určené na inštaláciu do murovaného umývadlového pultu, drevenej dosky, kúpeľňovej skrinky a pod.

Oválne zápustné umývadlá sú k dispozícii v troch rôznych veľkostiach - malé, stredné, veľké. Dodávajú sa buď so štyrmi rohovými dlaždicami, ktoré doplnia tvar umývadla na doske do obdĺžnikového tvaru a dekor je rovnaký ako na umývadle, alebo bez nich. Rohové dlaždice môžu mať v sebe pripravené otvory pre trojotvorovú stojaciu batériu, ktorá sa svojím rustikálnym vzhľadom mimoriadne hodí k umývadlu alebo môžu byť bez otvorov.

Čo sa týka veľkostí umývadiel, malé je vhodné napr. na rýchle umývanie rúk do samostatných toaliet, zatiaľ čo veľké potešia tých, ktorí majú radi viac priestoru pri hygienických činnostiach. Veľké väčšinou odporúčame vtedy, keď ide o jediné umývadlo v dome alebo veľkom byte. Stredné sú ideálnou voľbou tam, kde je dostatok priestoru pre umiestnenie dvoch umývadiel vedľa seba.

 

Na čo nezabudnúť pri plánovaní inštalácie umývadla?

Pre stavebný otvor na samotné umývadlo je nutné počítať s rozmermi o cca 2 cm menšími, než je uvádzaná dĺžka a šírka umývadla bez dlaždíc. A to preto, že rozmery umývadiel sú uvádzané vrátane okraja (lemu). Tiež pre vnútorný rozmer umývadla treba kvôli tomu odpočítať cca 3-4 cm (2 cm lem a cca 1-2 cm hrúbka steny umývadla).

 

Tabuľka s rozmermi všetkých typov umývadiel:

 

Rozmery samotného umývadla v centimetroch

Rozmery plochy rohových dlaždíc okolo umývadla v centimetroch

 

vonkajšia

dĺžka x šírka x výška

vnútorná

dĺžka x šírka x výška

 MALÉ

 41 x 30 x 14

 34,5 x 24 x 10

 53 x 43

 STREDNÉ

 44 x 36 x 17

 39 x 31,5 x 12,5

 58 x 48

 VEĽKÉ

 53 x 43 x 19,5

 47 x 36,5 x 14,5

 64 x 56

 ŠTVORHRANNÉ

 46,5 x 37,5 x 16,5

 38,5 x 30 x 13

 --

 FUENTE

 43 (priemer) x 16 (výška)

 40 (priemer) x 12,5 (hĺbka)

 --

 

Priemer výpustu: 40 mm.
Priemer otvorov na batérii: 30 mm.

 

Ako správne nainštalovať umývadlo?

Prečítajte si tu

 

Pre viac inšpirácií navštívte našu Galériu

Viac o umývadlách na dosku (Fuente)

Viac o zápustných štvorcových a oválnych umývadlách