Mexické slnko u Vás doma

 

La Lagartija

 

Vážený zákazník, blahoželáme Vám k nákupu ručne maľovaných umývadiel a ručne vyrobených a dekorovaných obkladov z obchodu La Lagartija. Hoci vieme, že ste sa pre výber takto jedinečne vyrobených keramických produktov rozhodli vedome, napriek tomu považujeme za svoju povinnosť upozorniť Vás na určité špecifiká, ktoré so sebou táto unikátna výroba prináša.

Nejednotnosť farebných tónov a nepresnosť v kresbách jednotlivých motívov sú niečím, čomu nielenže nemožno pri ručnom spôsobe výroby zabrániť, ale čo naopak dodáva výslednému celku jeho neopakovateľnosť a robí manuálnu prácu v dnešnej dobe vyhľadávanouviac než kedykoľvek predtým. Tento efekt rôznorodosti odtieňov je možné ešte zosilniť "náhodným" primiešaním niekoľkých kusov obkladov z inej šarže, ktoré, hoci rovnakej farby, budú svojimi tónmi z výsledného celku ešte viac vystupovať, a tým mu pridávať na zaujímavosti. Ak vás alternatíva cielenej farebnej variability oslovila, opýtajte sa obsluhy na túto možnosť u vášho konkrétneho vzoru.

Glazúra obkladov prirodzene vykazuje drobné trhlinky (tzv. krakeláž), ktoré vznikajú tým, ako "pracuje" porézny podklad z prírodnej hrnčiarskej hliny. Nejde teda o nedostatok sklovitej lesklej vrstvy-glazúry, ale o bežnú vlastnosť materiálu, z ktorého je obklad vyrobený. Práve to prepožičiava našim ručným obkladom ich originálnu patinu, za ktorú sa nemusí hanbiť historický objekt ani moderný interiér. Napriek tomu je však nutné dodržať určité postupy, ako s týmito obkladmi správne pracovať, aby krakeláž nepôsobila rušivo.

 

Tu je niekoľko rád na inštaláciu a údržbu:

 

Zápustné umývadlá inštalujte do vopred pripravených otvorov pomocou montážneho tmelu, akým je napr. Montage Kit od značky Bison. Tmel naneste pod okraj umývadla,ktoré následne pritlačte k podkladu a nechajte zaschnúť. Pri lepení rohových dlaždíc dbajte na to, aby boli dostatočne natreté najmä okolo otvorov pre batériu. Ak by medzi dlaždicou a podložkou zostala medzera, mohla by dlaždica pri doťahovaní nákrutky batérie (zostavy na regulovanie výtoku vody) prasknúť. Otvory pre batériu sú prispôsobené európskej norme (30 mm). Ak by sa však napriek tomu vyskytla nutnosť upraviť ich, možno použiť rotačný brúsny kameň na vŕtačke. Týmto spôsobom je možné domodelovať aj prípadné iné nepresnosti.

 

Škárujte flexibilnou škárovacou hmotou (s označením "Flex")napr. značky Knauf Fugenbunt. Odporúčame zvoliť hmotu s ľahkým krémovým zafarbením (alebo si ju pred použitím natónovať), pretože čisto biela by mohla vedľa motívov maľovaných na podklade Mexickej bielej pôsobiť rušivo.

  

Pri montáži obkladovradíme ponechať čo najmenšiu škáru - obklady ukladajte preto tesne k sebe. Naopak, aby bol zachovaný skutočne mexický vzhľad, by mala mať dlažba medzery čo najširšie, a to až 1,5 cm. To sú však len odporúčania, šírka škáry, samozrejme, závisí predovšetkým na vašom vkuse.

Pri montáži je potrebné počítať s tým, že sa jednotlivé dekory obkladov môžu líšiť vo veľkosti aj o niekoľko milimetrov. Preto vtedy, keď chcete dekory kombinovať, premerajte pred montážou niekoľko kusov z každého vzoru a vychádzajte z tých, ktoré najväčšie (tým sa vyhnete nutnosti "väčší" obklad zbrúsiť, pretože škáru menších jednoducho prispôsobíte tým rozmernejším už nainštalovaným, ktoré môžete klásť "natesno").

 

Obklady aj dlažbu je možné veľmi dobre rezať ručnou rozbrusovačkou s diamantovým kotúčom. Odporúčame použiť kotúč bez zubov, ktorý je ku glazúre šetrnejší. Pri rezaní obkladov i dlažby je však nutné nasadiť si ochranné okuliare.

 

Na lepenie na pórovité podklady (omietka, stavebné lepidlo) doporučujeme použiť biele stavebné lepidlo, ako je napr. Knauf Fliesenkleber Weiss. Tým zabezpečíte, že prípadné zvyšky lepidla, ktoré sa pretlačia cez škáry, Vám najmä u svetlých dekorov nezašpinia glazúru a nezájdu do krakeláže. Na lepenie na nesavé podklady (napr. drevené dosky a pod.) je možné použiť špeciálne tmely, ako je napr. Montage Kit od firmy Bison alebo T-REX od firmy Soudal. Obklady pred lepením nikdy nenamáčajte!

 

Na škárovanie odporúčame použiť flexibilnú škárovaciu hmotu, akou je napr. Knauf Fugenbunt s označením "Flex". Tento materiál určený na zatieranie medzier je možné vylepšiť pridaním koncentrátu Knauf Fugen Elast, ktorý vzhľadom na porézne vlastnosti ručných obkladov zaistí vodotesnosť škár. Škárovaciu hmotu zakúpite už tónovanú v krémovej farbe, alebo si ju môžete namiešať sami pridaním malého množstva akrylátovej tónovacej farby. Vhodný odtieň dostanete napr. tiež zmiešaním Knauf Fugenbunt Weiss a Knauf Fugenbunt Pergamen v pomere 1: 1. Obklady so svetlejšími dekormi či odtieňmi neodporúčame škárovať tmavými hmotami určenými na tento účel, pretože by mohlo dôjsť k nežiadúcemu zvýrazneniu krakeláže. Naopak, pre dlažbu je takmer "podmienkou" tmavo šedá škára.

 

Umývadlá aj obklady je možné čistiť bežnými domácimi čistiacimi prostriedkami. Ak chcete, aby si glazúra zachovala po dlhú dobu svoj vysoký lesk, odporúčame vám, aby ste sa vyhli používaniu abrazívnych prostriedkov, ako sú prášok na riad alebo tekutý prášok. Univerzálne čistiace prostriedky, ako je napr. Mr. Propper alebo Ajax, ich plne nahradiaa prípadné škvrny od vodného kameňa ľahko dočistíte s pomocou niekoľkých kvapiek citrónovej šťavy.

Prajeme vám, aby naša keramika dlho a dobre slúžila a každý deň sa s vami delila o radosť pochádzajúcej z krajiny tisícich farieb, vôní a večného slnka - z Mexika. vaša La Lagartija

 

Vaša La Lagartija

 

Odporúčania pre inštaláciu listiel: vždy ich podmažte hrubšou vrstvou hustejšieho stavebného lepidla tak, aby vystupovali nad úroveň obkladov: La Lagartija showroom: ZÁHRADNÍCKA 63,, Bratislava, otvorené PO – ŠT od 10.00 do 17.00 h. mobil: 0910 791 961 , info@lagartija.sk, www.lagartija.sk